Dalyan'da hava durumu ...

Dmi hava durumu

Son Durum

..

1-5 Günlük Tahmin

..

 

Dalyan Deniz Kenarında mıdır?

Hayır. Dalyan Köyceğiz gölünü Akdenize birleştiren kanal üzerindedir. İztuzu plajı doğal koruma alanında olduğundan bölgenin güzelliği günümüze kadar doğal olarak kalabilmiştir. Dalyan ve İztuzu Kumsalı, "Avrupa'nın en güzel açık alanı" seçildi. Bu seçimdeki en önemli unsur, Dalyan'ın bozulmamış doğasıydı. İztuzu Kumsalına 11 kilometre mesafede olan Dalyan, yakın zamana kadar pek az kişi tarafından biliniyordu. Hala da pek çok kişi bilmiyor.

Denize nasıl gidilir?

Dalyan da denize gitmek için iki yol var.
İlk alternatif Dalyan Minibüs Kop. düzenledigi İztuzu dolmuş seferleridir. Dalyan meydanın'daki caminin yanından hareket etmektedirler. Özel aracınızla da Dalyan da çarşı meydanında iztuzu plajı yol levhalarını takip etmeniz yeterlidir.
İkinci alternatif ise Dalyan Tekne Koop. düzenledigi dolmuş tekne seferleridir. Bu teknelerde hemen caminin yanındaki iskeleden yapılmaktadır. Dolmuş teknelerle gidip-dönmek çok keyiflidir.

Konaklama Tesisleri?

Dalyan ve çevresi özel koruma bölgesi oldugundan yapılaşmada belli sınırlar dogrultusundadır. Dolayısıyla Dalyan'da üç-dört tane 3 yıldız seviyesindeki otellerin dışındaki tesislerin çogunluğu 10-20 odalı küçük aile otelleri veya apart otelleridir. Son yıllarda özel villaların syaısının artmasıylada artık bir çok villa da konaklama tesisi şeklinde kiralanabilmektedir Dalyan'da herkese ve her bütçeye hitap edebilecek türde konaklama tesisleri bulabilirsiniz. Eğer tatilinizde kendi yemeğinizi kendiniz yapmak isterseniz o zaman "VİLLA" yada "APART" otelleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Sivrisinekler?

Dalyan doğal su kanalı üzerinde kurulu olduğu için her zaman sivrisinek vardır. Sivrisinekler genellikle hava kararmak üzere olduğu saatlerde ve geceleri sizi rahatsız ederler. Burada her yerde satılan değişik isimlerde ki losyonları akşam dışarı çıkmadan önce gerektiği gibi kullanırsanız (Kov,sinkov,vb.) bir sorununuz olmaz. Geceleri kapı ve pencereleri açık bırakacaksanız mutlaka, (Raid, esemmat vb.) tablet veya likit cihaz kullanmalısınız. Bu tabletleri takacağınız küçük cihazlar her tesiste bulunuyor, lütfen resepsiyonlardan isteyiniz. Tedbirinizi aldıktan sonra sivrisinekten korkmanıza gerek yok.

Caretta Caretta'ları görebilirmiyiz?

Dalyan'a gelen hemen hemen herkes, Caretta Caretta türü kaplumbağaları merak ediyorlar. Kaplumbağaları görebilecekleri merkez, İztuzu Kumsalı'nın karayoluyla gidilen tarafında. Çevreden günlük turlarla geleler sadece tekne turu yaptıkları için bu merkezi göremeden Dalyan'dan ayrılıyorlar. Carettaları görmek isteyenlerin çokluğu nedeniyle son yıllarda yeni bir gezi türü ortaya çıktı. Caretta Caretta izleme turu. Kaplumbağaların en sevdikleri yiyeceklerden biri olan mavi yengeçler misineye bağlanıp suya bırakılıyor. Yengeci yemeğe gelen kaplumbağanın fotoğrafları çekiliyor. Bunun dışında Carettalar genelde geceleri yumurtlamak için sahile çıkarlar ve koruma altında olduklarından akşam sekizden sonra plajda kalmak kesinlikle yasaktır.

Restaurantlar,Barlar,Diskolar?

Dalyan'da da her turizm beldesinde olduğu gibi her keseye uygun restaurant, lokanta, pide ve kebap salonları mevcuttur. Konaklama tesislerinin bir çoğuda restaurant hizmeti vermektedir.
Dalyan çılgınca eğlenilen bir tatil yöresi değildir. Burada gençlerin dans edebildikleri mekanlar, canlı müzik dinleyebildikleri barlar vardır. Dalyan'ı daha çok doğa ile iç içe olmaktan hoşlanan, şehirlerin yoğunluğundan kaçıp, huzur bulmak isteyenler tercih etmektedir.

Saglık Hizmetleri

Dalyan da 3 doktorumuz ve güzel bir sağlık ocağımız var. Doktorlardan 2'si sağlık ocağında görevlidir. Emekli olan bir doktorumuz ise muayenehanesinde özel olarak hastalara bakmaktadır. Sağlık ocağımızda pek çok tahlil de yapılabilmektedir. Dalyan'da 5 eczane ve 3 diş hekimi de bulunmaktadır.12 kilometre uzaklıktaki Ortaca'da ise devlet hastanesi ve Özel bir hastanede pek çok branşta uzman hekim görev yapmaktadır.

Typical Turkish...

typical turkish

 

Turkish Bath...

Turkish Bath